Porzućmy utarty program nauczania i stwórzmy własny!

Czy nauka języka włoskiego musi odbywać się utartym schematem? Na czym opieramy metody nauki w Zakątku? Czym jest Italiano Automatico? Uchylamy rąbka tajemnicy, dlaczego nauka w Vicolo Italiano jest jednocześnie bardzo prosta, przyjemna i efektywna.

Czytaj dalej

Jak to jest z tą nauką?

Jak wygląda przeciętny proces nauki, wiemy. To, że większość z nas nie lubi tradycyjnego obcowania z podręcznikiem również nie jest żadnym odkryciem. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Skąd ta niechęć?
W mojej skromnej opinii nie lubimy po prostu kiedy nam się coś narzuca. Zaczynamy wtedy działać na przekór. Wrzucamy sprawę do worka z obowiązkami, a tutaj już tylko o krok od zniechęcenia.
Dokładnie tak też wygląda nauka języków obcych w tradycyjnej szkole. Podręcznik, z góry opracowany materiał i tzw. przerabianie tematu za tematem, ćwiczenia, reguły gramatyczne. Nie wszyscy są do tego stworzeni. Czasem (albo i często!) przyswajamy kwestie, które kompletnie nas nie interesują, ale musimy przez nie przebrnąć. Efekt jest taki, że szybko zapominamy (po co pamiętać coś, co nas nie interesuje). Często uczymy się rzeczy kompletnie nieprzydatnych…następuje więc zasada: zakuć, zdać, zapomnieć… (wyobraźcie sobie moje zdziwienie kiedy zobaczyłam, że dzieci w 1 klasie podstawówki uczą się na angielskim słowa „opaska piracka” – rzeczywiście, toż to jedno ze 100 najczęściej używanych słów w każdym języku… Domyślam się, że rok później już mało kto pamięta jak to jest z tą piracką opaską po angielsku…).

A jak by tak po prostu wziąć sprawę w swoje ręce i zadziałać na opak?

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, każdy z nas ma inne zainteresowania, zupełnie inny tryb życia, inne życiowe wartości… dlaczego zatem wszyscy mamy korzystać z tego samego programu? Może program uszyć na miarę i dostosować do każdego ucznia z osobna?
Alberto z Italiano Automatico przekonuje, że to idealny pomysł.

Kim jest Alberto i skąd ta inspiracja?

Alberto to YouTuber, poliglota, który w bardzo młodym wieku założył wspomniany wcześniej kanał na YouTube, za pomocą którego chciał dzielić się z szerszą społecznością swoją pasją do języków obcych, swoją wiedzą opartą na stosie literatury o tym jak w najbardziej przyjemny, naturalny i efektywny sposób uczyć się języków obcych. Wśród swoich fanów, którzy z nim uczą się języka jest znany jako przeciwnik wkuwania reguł gramatycznych na rzecz zanurzenia w słuchowisku.
Alberto zaczynał swą przygodę z kanałem w 2012 i prawdopodobnie nie przypuszczał wtedy jak niesamowicie popularny stanie się wśród osób, które chcą nauczyć się języka włoskiego. Aktualnie jego kanał jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tematyce nauki języka włoskiego, ale to, w jaki sposób chce przekazywać wiedzę jest niesamowicie inspirujące zarówno dla wielu osób, które śledzą kanał, które dzielą się opiniami na temat swoich niesamowitych postępów jak i dla filarów, na których opieramy metody nauczania w Zakątku.

W jednym z filmików, które wyśmienicie prezentują zasady, na których bazuje Italiano Automatico Alberto wspomina, że eliminując błędy, które on w przeszłości popełniał próbując uczyć się języków obcych chce zaoszczędzić innym stresu, czasu oraz niepotrzebnej frustracji.
Jeśli więc uczycie się aktualnie języka włoskiego lub planujecie rozpocząć tą przygodę, czy to ze względu na pracę, chęć skomunikowania się na wakacjach, miłość do muzyki włoskiej, jedzenia, samochodów, historii, sztuki, kultury, albo ze względu na krewnych we Włoszech, przyjaciół, współmałżonka… jakikolwiek powód motywuje Was do nauki języka włoskiego, Italiano Automatico jest dobrym punktem odniesienia, ponieważ pomógł już milionom osób mającym takie same motywacje w przyswojeniu go, w rozumieniu i użyciu w mowie. Alberto bazuje na ogromnej ilości wiedzy, którą zdobywał przez lata, głównie posiłkując się doświadczeniem znanych poliglotów. Niesamowitego kopniaka do działania dają mu także dziesiątki wiadomości, które otrzymuje od profesorów (czyli w teorii propagatorów tradycyjnych metod nauczania), którzy dzielą się wiedzą Alberto ze swoimi studentami. Metoda Naturalna o której mowa płynnie łączy się z innymi teoriami, o których wspominamy w Zakątku i na których tutaj bazujemy. Pięknie wypływa z teorii Stephena Krashena oraz uzupełnia metodologię Montessori.

6 głównych zasad Italiano Automatico

  1. Stop bazowaniu na gramatyce – wystarczy zdobyć bazę do tego, by móc skupić się na numerze 2, czyli:
  2. Znaczenie słuchania – słuchanie ciekawych tekstów po kilka, kilkanaście a czasem i kilkadziesiąt razy, warunkiem jest to, by słuchowiska były naprawdę interesujące,
  3. Organizacja i dyscyplina – nie możemy dłużej uzależniać rezultatów naszej pracy od nauczyciela. Każdy uczeń powinien motywacji szukać wewnątrz siebie i zorganizować sobie czas tak, by systematycznie otaczać się językiem.
  4. Poprawa swojego życia – Alberto mocno podkreśla konieczność słuchania interesujących słuchowisk, które potrafią mocno zaciekawić. Mało tego, zachęca do odszukania słuchowisk, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia słuchającego: poprawią styl funkcjonowania, zmienią jakość jedzenia, spojrzenie na świat… Pozytywne treści z pewnością sprawią, że proces wchłaniania języka stanie się bardziej przyjemny.
  5. Wyjście ze strefy komfortu – zaobserwujmy jak uczą się ojczystego języka dzieci…Najpierw słuchają, zdecydowanie później zaczynają mówić. Każdy błąd prowadzi do przekazania informacji zwrotnej. Proces. Dziecko mówi, myli się, rodzice poprawiają je delikatnie, zachęcając jednocześnie do tego, by spróbowało ponownie. Otrzymując zdrowo przekazany feedback z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień i miesiąca na miesiąc jego język staje się coraz bogatszy i zgrabniejszy. I to jest naturalny proces nauki języka, bez ganienia, bez osłabiania motywacji do nauki źle napisaną kartkówką.
  6. Relaks, odprężenie – Alberto podkreśla to, o czym mówi Stephen Krashen i Maria Montessori – kiedy zminimalizujemy niepokój mózg zacznie pochłaniać wiedzę zdecydowanie szybciej i bardziej efektywnie. To już kolejna osoba, według której relaks i wyzbycie się stresu w procesie nauki są konieczne.

Czy to wszystko nie brzmi prosto? Owszem, na pierwszy rzut oka wydaje się abstrakcją…ale zawsze warto spróbować! Znajdźmy zatem motywację w sobie, skupmy się na aspektach, które nas interesują, odszukajmy ciekawe materiały, zanurzmy się w języku i słuchajmy, słuchajmy, słuchajmy… W ramach urozmaicenia także czytajmy, ale oczywiście tylko to, co nas kręci. A kiedy już dojdziemy do etapu mówienia pamiętajmy, że błądzić jest rzeczą ludzką i nie myli się jedynie ten, kto nic nie robi. Miejmy też na uwadze, że naprawdę można inaczej i że nauka może być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Otoczmy się językiem tak, by każda chwila z nim spędzona sprawiała nam frajdę.

A jeśli zainspirował Cię ten artykuł, chcesz pouczyć się włoskiego, a nie umiesz znaleźć w sobie motywacji…albo ciekawych materiałów, zapraszamy! Chętnie pomożemy 🙂

Przykladowe filmy Italiano Automatico przedstawiające założenia, na których Alberto opiera naukę języka obcego:
https://www.youtube.com/watch?v=VGM5WtI3L0A
https://www.youtube.com/watch?v=IbWQijbcV1E
https://www.youtube.com/watch?v=wLHVV4OyVOQ

Może Cię zainteresować:

La vita lenta, l’edizione Palermo

La vita lenta, l’edizione Palermo

Masz dość życia w pośpiechu i chciałbyś tego lata naprawdę się zrelaksować, ale nie wiesz jak? Przekonuje cię włoska filozofia slow life? Zapraszamy do Palermo, gdzie mimo dużej liczby turystów, odpoczniesz jak nigdy dotąd i... nie musisz wydawać dużo pieniędzy!Tekst...

Rodzaje włoskiej kawy. Gorzka czy z cukrem? A może z mlekiem?

Rodzaje włoskiej kawy. Gorzka czy z cukrem? A może z mlekiem?

Dziś zabieramy Was do świata kawy! Paradoksem jest to, że kawa, pochodząca pierwotnie z Etiopii, stała się tak ważnym elementem włoskiej kultury i że to właśnie we Włoszech zyskała sławę.Tekst po włoskuAmaro o zuccherato? O magari con il latte? Come preferite bere il...

Podsumowanie 2022 roku

Podsumowanie 2022 roku

Końcówka starego roku czy też początek nowego – to zawsze dobry moment na podsumowanie i planowanie. 2022 to był pierwszy nasz pełny rok – od 1 stycznia do 31 grudnia, więc dla nas wyjątkowy i jedyny i dlatego chcemy mu się przyjrzeć. Patrząc jednak wstecz...

Pin It on Pinterest

Podziel się z innymi!

Udostępnij post