Całe Włochy odpoczywają! Nadchodzi Ferragosto

Ferragosto – moooocno specyficzny i bardzo istotny we włoskich obyczajach czas. Właśnie wtedy Włosi ze szczególnym namaszczeniem praktykują swoje słynne „dolce far niente” smakując „la dolce vita” w stylu „piano, piano”.

Czytaj dalej
15 sierpnia, jak również w okolicach tej daty, większość aktywności zostaje zawieszona – wszyscy odpoczywają. Bardzo często miasta, zwłaszcza te mniej turystyczne, pustoszeją; sklepy są zamknięte a na drzwiach restauracji zobaczycie zawieszkę „chiuso per Ferragosto”. Jeśli zepsuje Wam się włoski ekspres do kawy albo trzeba będzie sprowadzić z Włoch części do Waszego Lamborghini czy Ferrari – w sierpniu możecie zapomnieć o rozwiązaniu „włoskich” problemów. Skąd się wzięło to „szaleństwo”? 😉

Jest to dość niewiarygodne – jakkolwiek prawdziwe – współcześni Włosi (jak również ci żyjący przed nimi i zapewne ci, którzy przyjdą po nich) zawdzięczają Ferragosto pierwszemu cesarzowi rzymskiemu Oktawianowi Augustowi. Niezwykle trwały pomnik zostawił po sobie ten legendarny władca, nieprawdaż?

To właśnie on, w 18 r. p.n.e. ustanowił ósmy miesiąc roku (który po włosku nazywa się Agosto od imienia owego cesarza) okresem Feriae Augusti, czyli wakacji Augusta – czasu odpoczynku dla wszystkich z okazji zakończenia zbiorów.

Świętowanie rozpoczynano z początkiem miesiąca i dzięki łaskawości cesarza można było odpuścić sobie wszelkie obowiązki przez najbliższe kilkanaście dni. Rzymianie jedli, pili i bawili się podczas wyścigów rydwanów konnych. Nota bene, ta tradycja kontynuowana jest nadal w Sienie, gdzie odbywają się jedne z najsłynniejszych wyścigów koni – Palio di Siena.

Potęga cywilizacji starożytnej dobiegła końca, ale Feriae Augusti cały czas funkcjonowały w świadomości i kalendarzu mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Były one jednak tradycją pogańską, co oczywiście nie godziło się ze zwyczajami Kościoła katolickiego. Dlatego aby wszystkich pogodzić, postanowiono połączyć obie te tradycje i ustanowić Ferragosto na dzień 15 sierpnia, kiedy to katolicy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wł. l’Assunzione della Beata Vergine).
Do popularności oraz sposobu spędzania tego święta przyczynił się, w bardziej współczesnych czasach, inny włoski dominator – Benito Mussolini. Faszyści pod jego przywództwem, aby umożliwić biedniejszej części społeczeństwa świętowanie Ferragosto poza domem i zwiedzanie pięknej Italii, znacznie obniżali w połowie sierpnia ceny biletów kolejowych. Dzięki temu kilkudniowe rodzinne wypady były dostępne dla wszystkich. A że nie każdego było stać na stołowanie się w restauracjach (które i tak w większości są w tym czasie zamknięte) powstała nowa świecka tradycja – pranzo al sacco – obiad w koszu piknikowym.

Tak więc w czasie Ferragosto Włosi zamykają swoje przybytki i wyruszają z domów, najchętniej spędzając czas na łonie natury – nad morzem albo w górach – co komu w sercu gra. Przy okazji, aby te wyjazdy nie ograniczały się tylko do jednodniowych wypadów, Włosi chętnie łączą Ferragosto wypadające w środku tygodnia z najbliższym weekendem – tworząc w ten sposób „ponte di Ferragosto” (czyli most Ferragosto) – tzw. długi weekend. W tym czasie należy zapomnieć o załatwianiu spraw w bankach, urzędach czy o większych zakupach. Chiuso per ferie!

Oczywiście świętowanie nie ogranicza się tylko do rodzinnego piknikowania na plaży czy na alpejskich łąkach – często towarzyszą mu religijne procesje, liczne festiwale z muzykowaniem na żywo oraz uwielbiane przez Włochów pokazy fajerwerków. Szczególnie piękne sztuczne ognie można zobaczyć na wybrzeżu Amalfi – w Positano i Minori.
No i oczywiście jedzenie, jakże ważny element włoskiego świętowania. Szczególnie w Ferragosto Włosi przygotowują dojrzałe pomidory faszerowane ryżem. W Toskanii zajadają się panzanellą – sałatką z „wczorajszego” chleba, pomidorów, bazylii, cebuli z lekkim vinaigrette; popularne tam są również pieczone gołębie. W Rzymie tradycyjnym daniem świątecznym jest wolno gotowany kurczak ze słodką papryką zaś Apulia słynie z „galluccio” – pieczonego, nadziewanego koguta.

O tym, jak ważny jest to czas dla Włochów świadczyć może fakt, że z okazji Feriae Augusti składają sobie życzenia – zaraz za Buon Natale czy Buona Pasqua stoi w kolejce Buon Ferragosto.

Dunque, Buon Ferragosto a voi!!

Może Cię zainteresować:

Pierwsze urodziny Vicolo Italiano – zobacz relację

Pierwsze urodziny Vicolo Italiano – zobacz relację

Pierwszy rok Zakątka był tak pracowity, że prawie zapomnieliśmy o naszych urodzinach! Refleksja przyszła jednak w samą porę i zdążyliśmy – poświętować i jednocześnie zakończyć kolejny semestr nauki, i to jak!Uroczysty dzień zaczął się dość wcześnie – zapachem focaccii...

Włoski z native speakerem / madrelingua – dlaczego warto?

Włoski z native speakerem / madrelingua – dlaczego warto?

Jeśli podejmiesz się nauki włoskiego z native speakerem, z czasem Twoja znajomość języka przeskoczy na wyższy poziom: - nie dość, że będziesz mówić, to jeszcze z akcentem zbliżonym do naturalnego - już na zawsze zostanie Ci w głowie jak prawidłowo wymówić „tiramisu”...

Zimowo-świąteczny wieczorek oraz garść materiałów do pobrania!

Zimowo-świąteczny wieczorek oraz garść materiałów do pobrania!

7.12. był dla nas bardzo ważnym dniem! Wieczorem spotkaliśmy się w szerszym gronie, by wspólnie poczuć magię świąt Bożego Narodzenia...prawie włoskich Świąt!Nie było to pierwsze nasze spotkanie (wcześniej już organizowaliśmy różne ciekawe wieczorki i może to dobry...

Pin It on Pinterest

Podziel się z innymi!

Udostępnij post